A fiatalok körében a mai sztárok döntő többségében az influencerek. Mi alapján és miért követik Őket? Mennyi időt töltenek az általuk kedvelt személy tartalmaival? Milyen cégek szakosodnak erre a különleges iparágra?... és még sok minden más érdekesség is kiderül a bejegyzésből!
A Follow Me Influencer Marketing Agency és az ArvaliCom első alkalommal készítette el nem reprezentatív online kutatását az influencer trendről, amiből sok érdekes dolog kiderül...
Mit is jelent pontosan az, ha valaki influencer?
Első lépésben nem árt tisztázni, hogy kit nevezünk influencernek... A "to influence" angol kifejezés befolyásolást jelent. Tehát olyan személyekről van szó, akik tömegek véleményére, vásárlási döntéseire képesek hatást gyakorolni. Viszont mi kell ahhoz, hogy tízezres, vagy akár százezres tömeg kövessen egyetlen hazai véleményvezért?
Mi alapján követnek be influencereket a fiatalok?
A két legfontosabb szempont, hogy szórakoztató és informatív tartalmakkal szolgálják a követő táborukat. A megkérdezettek 74%-a szerint lényeges a humor és 62%-a értékeli, ha az adott tartalomgyártó értékes információkat is közöl a szórakoztatás mellett. Ezek az alapvetően lényeges tulajdonságok... Mennyire számít azonban a külső?
Sokan úgy gondolják, hogy a követőszámot alapvetően meghatározza a vonzó külső, ami a döntő többségében érkezett válasz szerint mégsem annyira fontos szempont, tehát az egyén személyisége előbb vezethet sikerre.
A kutatásból az is kiderült, hogy a közepesen ismert, vagy kevés rajongótáborral rendelkező influencereket is előszeretettel követik és kevésbé befolyásoló szempont a feliratkozók, követők száma a döntésükben. Arra a kérdésre pedig, hogy szeretnének-e influencerek lenni a válaszadók jelentős része, 40,1%-a azt válaszolta, hogy szeretnének.
Fizetnének is azért, hogy folytassa az általuk kedvelt személy az eddigi munkáját
A válaszadók 40%-a akár fizetne is kedvenc influencerének, hogy folytassa tevékenységét a közösségi médiában. Tehát a teljes elkötelezettség az irányukból láthatóan magas. Ahhoz, hogy a feladataikat a leghatékonyabban tudják végezni, szakemberek segítik a hirdetők és influencerek munkáját is. Nézzük, hogy miben, és kik ők?
Külön ügynökségek is szakosodtak az online világra!
A kutatást is végző Follow Me Influencer Marketing Agency egyrészt segít megtalálni a cégek számára a megfelelő véleményvezért a több ezer lehetséges véleményvezér közül, másrészt kiküszöböli a lehetséges szakmai buktatókat. Lehetőség szerint hosszútávú együttműködéseket alakítanak ki, komplett influencer portfóliókat menedzselnek.
Kiemelt fontosságúnak tartják, hogy unalmas termék mutogatós kampány helyett, amikor csak lehet, kreatív tartalmakkal és hiteles történetekkel maximalizálják a márkaélményt. Ezzel elkerülhető, hogy bekövetkezzen, ami a kutatásban is szerepel, miszerint a rajongók gyakran nem is emlékeznek a hirdetett márkára. A weboldalukon vezetett blog számos nemzetközi és hazai szakmai csemegét tartalmaz, érdemes felkeresni.
Természetesen rengeteg cégvezető és tulajdonos mérte fel az online térben rejlő fantasztikus lehetőségeket. A kutatást végző másik ügynökség, az ArvaliCom full service kommunikációs ügynökség, amely nagyvállalatok és kkv-k PR és online marketing tevékenységét segíti azok kiszervezett marketing csapataként stratégiai és operatív területeken egyaránt. Érdemes felkeresni a weboldalukat néhány példáért.
A mérhetőséget kiemelt szempontként kezelő ügynökség integrált hazai és nemzetközi kampányai során előszeretettel működik együtt minőségi véleményvezérekkel ügyfelei sikerei érdekében.
Mennyi tartalomgyártót követnek a fiatalok és milyen csatornákon?
A 14-18 éves fiatalok tartalom fogyasztási szempontból leginkább az Instagram-ot és a Youtube-ot használják. Többnyire 3-10 hazai és külföldi influencert követnek a kutatásban résztvevő fiatalok. A kérdés, hogy mennyi időt jelent ez napi szinten?
A legtöbben negyed és egy óra közötti időintervallumot szánnak átlagosan egy nap kedvenc influencereik követésével, ám 30%-uk 2-3 órát, vagy akár még ennél is többet.
Nem mindig a legtöbb követőszámmal rendelkező a legemlékezetesebb!
A felmérésben spontán említett influencerek toplistája igazán meglepő eredményt hozott és rávilágít arra, hogy nem feltétlenül a legnagyobb követőbázissal rendelkezők készítik a legemlékezetesebb tartalmakat. Mit jelent ez?
A legtöbben ebben a kategóriában egy olyan hölgyet említettek meg, aki a feliratkozók száma szerint 26. helyen szerepel a magyar youtuberek ranglistáján. Insta követőinek számát összegezve pedig a 17.helyen áll.
A második legtöbbet említett magyar influencer a 137. helyen áll YouTube feliratkozást tekintve, amíg Instán a 100. legnagyobb. Érdekes, hogy a harmadik helyen zárt az egyik legnépszerűbb hazai videós, aki a legismertebb videómegosztón több, mint egymillió követővel rendelkezik.
Az említett személyek természetesen ebből a hivatásukból élnek. Kérdés viszont, hogy mennyire fogadják el a követők, ha az általuk kedvelt influencer gyakran reklámoz?
Mennyire fogadják el, ha az általuk kedvelt influencer folyamatosan reklámoz?
A felmérés alapján 87,2%-ban a válaszadók elfogadják és megértik a szponzorációk jelentősségét. Azonban, ha a sok reklám unalmas tartalommal párusul az elég erős nemtetszést fejez ki a követők körében.
A kérdőivet kitöltők fele úgy véli, hogy túlságosan sok a fizetett tartalmak jelenléte az influencer-térben. Ennek ellenére a válaszadóknak csak kis részét, 15%-át tudja annyira bosszantani a jelenség, hogy leiratkozzon. Érdekes kérdés tehát, hogy mennyire hat vásárlásösztönzőleg egy termék / szolgáltatás, ha látjuk kedvenc influencerünknél?
A válaszadók 36,4%-a olyan erősen kötődik az adott személyhez, hogy döntő tényezőt jelent egy termék megvásárlásában, vagy egy szolgáltatás igénybevételére
A kikövetések aránya, tehát elsődlegesen nem a szponzori együttműködések miatt van. Sokkal nagyobb arányban - 70%-ban - ez akkor történik meg, ha az általa kedvelt influencer elkezd unalmasabb és érdektelenebb tartalmakat készíteni.